A gazdasági kapcsolatok fontosabb jellemzői
Brazília Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnere Latin-Amerikában.
A Külkereskedelmi Kamarák Szövetsége (FCCE) adatai szerint a Magyarországra irányuló brazil export 2023-ban 64,5 millió dollár, 2024-ben 184,7 millió dollár volt. A magyar export Brazíliába 2023-ban 543,8 millió dollár volt, 2024-ben pedig 495,6 millió dollár. A szaldó hagyományosan Magyarország számára kedvező.
A Magyarország által Brazíliába exportált termékek magas hozzáadott értékűek, elsősorban gépek, járművek és feldolgozott termékek. A Magyarország által importált brazil termékek iparcikkeket, alapanyagokat és élelmiszereket, valamint ipari berendezéseket és azok alkatrészeit foglalják magukban. A legtöbb kereskedelem multinacionális cégeken keresztül bonyolódik.
2006. május 5-én írták alá a Brazília és Magyarország közötti Gazdasági Együttműködési Megállapodást, amely 2008 októberében lépett életbe. Ezt követően a Magyar-brazil Gazdasági Vegyes Bizottság több ülését is megszervezték: 2012-ben és 2015-ben Brazíliában, ill. 2013-ban és 2017-ben Budapesten. Az utolsó találkozóra 2019-ben Brazíliában került sor. Az üléseket kétoldalú találkozók és üzleti fórumok is kísérik.
Befektetésösztönzési szempontból Brazília fontos célpont Magyarország számára. Gazdasági kapcsolataink új elemeként a multinacionális vállalatok brazíliai fiókjai és/vagy képviseletei jelentek meg:
- Gerdau - acélipar (GTL Gerdau Hungria Holdings LLC)
- Petrobrás - petrolkémia (Petrobrás Hungary Kft.)
- Votorantim - áruk/szulfátpapír (VCP Overseas Holding Ltd.)
- Aracruz Celulose SA - cellulóz (Aracruz Trading Intl. Ltd.)
- JBS SA - marhahús (JBS Hungary Holding Ltd.)
- Comexport kereskedés - vegyszerek, műtrágyák (HUNINT International Ltd.)
- BG Market - magyar borok Brazíliában és brazil textíliák kereskedelme Magyarországon
- Sabo Ind. e Com./KAKO Hungary - autóalkatrészek
Az elmúlt években folyamatosan nőtt a brazil turisták száma Magyarországon. A növekedés egyik fő oka a Tudomány határok nélkül program keretében magyar egyetemeken tanult mintegy 2300 brazil hallgató jelenléte volt. Továbbá a Stipendium Hungaricum programon keresztül nyújtott hallgatói ösztöndíjak is hozzájárultak az országok közötti szellemi cseréhez.
Fontosabb gazdasági megállapodások:
- Kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás (1986)
- Gazdasági Együttműködési Megállapodás (2006)
- Egyetértési megállapodás az Eximbank és a BNDES között (2012)
- Együttműködési megállapodás Magyarország Vidékfejlesztési Minisztériuma és Brazília Halászati és Vízügyi Minisztériuma között (2013)